Comandantul Şcolii Militare de Maiştri Militari şi Subofiţeri a Forţelor Terestre “BASARAB I”

    Colonel doctor Laurean-Georgel OPREAN

                     

Data şi locul naşterii: 03 iulie 1966 , Com. Dobra, Judeţul Hunedoara

 

 

  Funcţii îndeplinite :

 

·         08.05.2017 - Comandant al Şcolii Militare de Maiştri Militari şi Subofiţeri a Forţelor  Terestre,, Basarab I “;

·         01.09.2008-08.05.2017 - Comandant al Centrului de Instruire pentru Artilerie Terestră şi Artilerie Antiaeriană „Ioan Vodă”;

·         01.08.2008-01.09.2008 - Locţiitor al comandantului Centrului de Pregătire pentru Artilerie Terestră „Ioan Vodă”;

·         27.01. 2007-30.06 2008 - Ofiţer – Cursant - Colegiul de război al Franţei, Paris;

·         01.08.2005-01.08.2008 - Şef Secţie cercetare, dezvoltare şi reglementări în armă;

·         01.08.2003-31.07.2005 - Comandant al Batalionului Instrucţie şi Asigurare Învăţământ;

·         01.10.2001-31.07.2003 -  Ofiţer - student în Academia de Înalte Studii Militare, Bucureşti;

·         15.07.1998-01.10.2001 - Ofiţer 3 cercetare la divizionul de artilerie;

·         10.09.1991-14.07.1998 - Comandant baterie;

·         16.01.1991-10.09.1991 - Locţiitor comandant baterie ;

·         23.10.1990-15.01.1991 - Şef al transmisiunilor divizionului de artilerie ;

·         23.08.1987-23.10.1990 - Comandant pluton.

 

  Studii şi cursuri:

 

·         2010-2013 - Şcoala doctorală a Universităţii Naţionale de Apărare „Carol I”, Bucureşti, ;

     2013- Doctor în Ştiinţe Militare şi Informaţii.

·         2009- 2010 - Curs intensiv de învăţarea limbii engleze – intermediar, Sibiu;

·         2007- 2008 - Curs postuniversitar de conducere strategică - Colegiul  Intercategorii de Forţe de Apărare al Franţei (Colegiul de Război al Franţei), Paris ;

·         2005 - Curs intensiv de învăţarea limbii engleze - începători , Sibiu;

·         2001- 2003 - Studii universitare de lungă durată - Academia de Înalte Studii Militare, Bucureşti, Facultatea interarme;

·         2001- Curs integrator nivel batalion de infanterie - Academia de Înalte Studii Militare;

·         2001- Curs integrator batalion de infanterie - Academia de Înalte Studii Militare, Bucureşti,;

·         2001- Curs intensiv de învăţarea limbii franceze - Academia de Înalte Studii Militare, Bucureşti,;

·         1999 - Curs stat major batalioane de artilerie, Sibiu;

·         1993 - Curs de alpinism şi conducerea luptei în teren muntos împădurit, Predeal;

·         1991 - Curs perfecţionare comandanţi baterii artilerie, Ploieşti;

·         1990 - Curs de cercetare de artilerie;

·         1989 - Curs intensiv de învăţare a limbii franceze;

·         1984 - 1987 - Şcoala Militară de Ofiţeri Activi de Artilerie „Ioan Vodă”, Sibiu, România.

 

        

       Activitatea de cercetare ştiinţifică:

     2 cărţi publicate în calitate de  autor;

     2 cărţi  publicate în calitate de  co-autor;

     2 cursuri universitare;

     60 articole publicate în reviste cu ISSN, BDI;

     12 studii, 6 comunicări ştiinţifice publicate în volumele unor  manifestări ştiinţifice internaţionale ;

     8 comunicări în conferinţele ştiinţifice ale Statului major al Forţelor Terestre;

     Coordonator ştiinţific al Revistei „Artileria Modernă Română ” ;

     Evaluator de competenţe;

     Membru fondator al Asociaţiei Ştiinţifice  „ASTRA ”  Sibiu, secţiunea Militară.

 

  Distincţii şi decoraţii:

     2012 - Semnul onorific "În Serviciul Patriei" pentru 25 de ani de activitate

·                  2011 - Emblema Onoarea Armatei României;

·                  2011 - Emblema de Onoare a Forţelor Terestre;

·                  2008 - Emblema de Onoare a Armatei României;

·                  2007 - Semnul onorific "În Serviciul Patriei" pentru 20 de ani de activitate;

·                  2002 - Semnul onorific "În Serviciul Patriei" pentru 15 de ani de activitate.

 

  Limbi străine:

     Limba franceză – foarte bine

     Limba engleză - bine

 

  Situaţia familială:
     Este căsătorit şi are doi copii.

 

                                                             „BIRUINŢA ESTE A CELOR STĂRUITORI!”

                                                                                        1960 - 2017